Önder İnce

Önder İNCE
Maliye Bakanlığı
Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü
Sağlık ve Sosyal Güvenlik, İş Hukuku, Mahalli İdareler ve KİT Dairesi Eski Başkanı.
15.10.1967 tarihinde İzmir İli Beydağ İlçesinde dünyaya gelmiştir. Orta öğrenimini 1984 yılında İzmir Ödemiş Lisesinden, yüksek öğrenimini ise 1989 yılında A. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden mezun olarak tamamlamıştır.
Nisan 1990’da Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünde Devlet Bütçe Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Hazırlamış olduğu “Genel ve Katma Bütçeli Kuruluşlarda Personel İstihdamı ve Personel Harcamaları” adlı Araştırma Raporunun kabulü ve yapılan mesleki yeterlik sınavı neticesinde Mayıs 1993’de Devlet Bütçe Uzmanı olarak atanmıştır.
Ocak 2004 tarihine kadar Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün değişik birimlerinde Devlet Bütçe Uzmanı olarak görev yaptıktan sonra aynı Genel Müdürlükte Daire Başkanlığına atanmıştır.
Ağustos 2015’de bu görevinden istifa ederek Devlet memurluğunu sonlandırmış olup, halen kurmuş olduğu şirket üzerinden danışman olarak hizmet sunmaktadır.
İhtisas Alanları
– Sosyal güvenlik ve iş hukuku mevzuatı,
– Genel Sağlık Sigortası Mevzuatı ve Özel Hastane Sözleşmeleri (Hekim, Personel, Hizmet Alımı, Malzeme, Tıbbi Cihaz)
– Sosyal yardım (primsiz ödemeler) mevzuatı ve uygulaması,
– Devlet memurları ile diğer kamu personeline yapılan ödemeler ve ilgili diğer mevzuat,
– Sözleşmeli personel mevzuatı,
– Kamu kurumlarının teşkilatlanması, organizasyonu ve kadroları.
Yayımlanmış Çalışmalar
1- Genel Bütçe Kanunları Madde Metni Özetleri İle Eki Cetvel Listeleri. Ankara, Maliye Bakanlığı, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 1994. Yayın No:1994/2, 280 sayfa.
2- Barem Mevzuatı 3 (1970 – 1995) Cilt 1 (657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu). Ankara, 1996. Yayın No:1994/14. 1 Cilt, 1306 sayfa.
3- Barem Mevzuatı 3, Cilt 2, 1-150 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğleri (1970-1997). Ankara, 1997. Yayın No:1997/2. 1 Cilt, 664 sayfa.
4- Devlet memurları ve sözleşmeli personelin özlük hakları ile emeklilik haklarına ilişkin olarak yayımlanmış makaleler.

16 thoughts on “Önder İnce

 • Ocak 23, 2013 tarihinde, saat 4:35 pm
  Permalink

  Sayın İnce,
  Takipcilerin sorunlarını belirteceği bölüm var mı? Teşekkürler.

  • Mart 17, 2013 tarihinde, saat 8:28 pm
   Permalink

   Sorularınızı ilgili konunun altındaki soru- cevap kısmını tıklayarak yazınız. Doğrudan ilgili bir konu bulunmayan hallerde ise durumunuza en yakın konu yazısının altındaki soru cevap kısmını tıklayınız. Bu şekilde yazılmayan sorular cevaplanmayacaktır.

 • Ocak 27, 2013 tarihinde, saat 1:19 am
  Permalink

  Önder bey öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.
  6111 sayılı kanunun 166 ncı maddesine istinaden başka kuruma görevlendirilen sendikalı daimi işçinin belediye ile yaptığı toplu sözleşme süresi dolduğunda, maaş ödemesi ne şekilde yapılması gerekir. kurum işveren sendikasına üye değil veya sendikaya üye olmuyorsa bahsi geçen personelin maaşında artış yapmamak mı gerekir.
  Kolay gelsin.

  • Mart 17, 2013 tarihinde, saat 8:09 pm
   Permalink

   2012 yılı için Türk-İş ile Hükümet arsında 2011 yılınmda yapılan protolde belirtilen artış oranları üzerinden maaş artışı yapılabilir. Yalnız bu artış, 2012 yılını kapsayacak şekilde bir toplu sözleşme yapılır ise toplu sözleşme ile gelecek artışlardan mahsup edilmesi gerekir. 2013 yılı için henüz bir toplu sözleşme protokolü olmadığından 2013 yılına yönelik bir maaş artışı yapılmasına imkan bulunmamaktadır.

 • Ocak 28, 2013 tarihinde, saat 3:05 pm
  Permalink

  merhabalar
  İşçi olarak çalışan personele Toplu İş Sözleşmesi kapsamında ödenen yemek ücreti ile 6245 sayılı Harcırah Kanunun 39’uncu maddesinde,geçici görev yolluğu kapsamında yıl boyunca ödenen yemek ücretinin ödenmesi mükerrer ödeme olup olmadığı, ya da personelin lehine fazla olan yemek ücreti mi ödenecektir?
  iyi çalışmalar

  • Mart 17, 2013 tarihinde, saat 8:15 pm
   Permalink

   Geçici görevlendirme sırasında toplu iş sözleşmesine göre yemek ücreti ödenmesine ara verilmesi gerekir

 • Ocak 30, 2013 tarihinde, saat 1:35 pm
  Permalink

  kamu iktisadi kuruluşunda görev yapan kapsandışı personel için YPK Kararı açıklanma süresi nedir?
  şu an 2012 yılı halen açıklanmamış bulunmaktadır.
  iletişim:
  0505-311 80 11

 • Şubat 5, 2013 tarihinde, saat 8:58 pm
  Permalink

  kasamdışı peronel için ücret konusunda ypk kararı için bir süre olmadığını belirttiğiniz için teşekkür ederim. ancak yine de
  — kabul görmüş bir gelenek var mı?
  — sizin bu konudaki kişisel görüşünüz var mı?
  — sizce bu süre konusunda belirli bir takvim olmaması hukuk boşluğu mudur?
  — kitler bir ikisadi kuruluş olduğu ve yönetim kurulları olduğu halde neden yönetim kurulları bu konuda yetkili olmuyor da ypk kararı uygulamasına devam ediliyor
  teşekür ediyorum-

  • Mart 17, 2013 tarihinde, saat 8:13 pm
   Permalink

   Kabul görmüş bir gelenek bulunmamaktadır. Ancak, bu ücret tespitlerinin bir mali yıl ile sınırlı olarak yapıldığı dikkate alınırsa, her yılın ücret tespitinin aynı yıl içinde yapılması daha doğru olur.
   Bunların ücretlerinin YPK kararı ile belirlenmesi daha önceki yıllarda yönetim kurullarının bu yetkiyi sınırsız bir yetki gibi kullanmasından kaynaklanmış olup, YPK kararları ile bir ücret tavanı getirilmek suretiyle KİT’lerdeki ücret artışlarının birbirine paralel olması amaçlanmaktadır.

 • Şubat 8, 2013 tarihinde, saat 9:51 am
  Permalink

  SAYIN ÖNDER BEY NASILSINIZ İYİ ÇALIŞMALAR VE BAŞARILAR DİLERİM
  GÖREVDE YÜKSELME SINAVIEĞİTİMİ BİLHASSA ŞARTLARI SAĞLAYAN HERKESE DUYURULMAK ZORUNDADIR.BU KONU YÖNETMELİKLERDE HÜKME BAĞLANMIŞTİR.DUYURULMAZ İSE NE OLUR? İTİRAZ GEREKİRSE YARGI YOLUYLA PEKİŞTİRİLİR VE SONUÇTA SINAV İPTAL OLUR.
  GÖREVDE YÜKSELME EĞİTİMİNE KİMİN KATILACAĞINI İDARECİ KARAR VEREMEZ.BÜTÜN YÖNETMELİKLERDE DEĞERLENDİRME FORMUNA YER VERİLMİŞTİR.YÖNETMELİKLERDE YER ALAN HÜKÜMLER ÇERÇEVESİNDE YAPILAN DUYUEU ÜZERİNE BAŞVURULARA ENGEL OLMA HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR.
  BUNA GÖRE KURUMA YAPILAN BAŞVURUDA KURUMCA YETERİNCE BOŞ KADRO VARKEN İLAN EDİLMEMESİ GEREKÇESİYLE SINAVA GİRME HAKKININ GÖZARDI EDİLEREK KABUL EDİLMEMESİ YASA VE YÖNETMELİKLERE AYKIRI DİİLMİDİR.HUKUKSAL BİR HAK KAYBI YAPILMAKTAMIDIR. AYRICA İLAN EDİLİP EDİLMEMESİ İDARENİN TASARRUFUNDAMIDIR.

 • Şubat 19, 2013 tarihinde, saat 11:15 am
  Permalink

  Merhabalar önder bey ben 8 yıldır orman bak. çalışan kadrolu bir kamu işçisiyim sgk başlangıç yılım 2001 .Ben girdiğim bir sınavla kamuda memur olma gibi bir durumum var doğal olarak istifa edeceğim size sormak istediğim prosüdür nedir yani maddi olarak verecek ya da alacak durumum ne olur saygılar .

  • Mart 17, 2013 tarihinde, saat 8:06 pm
   Permalink

   İşçi olarak çalışmakta iken istifa ettiğiniz anda sigortalı gün sayınız 3600 günden daha kısa ise kıdem tazminatı hakkınız yanar. Ancak, hak kazanıp da kullanmadığınız yıllık ücretli izin süreniz var ise onların parasını isteyebilirsiniz. Ayrıca, memur olarak çalışanların erkek olması halinde en az 9000 gün hizmeti tamamlaması gerekir. Dolayısıyla, memuriyete geçtiğinizde daha geç emekli olursunuz. Bir de memurluğa geçer ve düz memur olarak çalışırsanınz emekli aylığınız da düşük olur.

 • Şubat 27, 2013 tarihinde, saat 8:06 pm
  Permalink

  1982-1989 yılları arası Dışişleri Bakanlığında memur olarak görev yaptım, yurt dışı teşkilatında sözleşmeli statüde çalışmak üzere istifa ettim ve ara vermeden yurtdışı teşkilatında sözleşmeli olarak çalıştım. 2008 Aralık ayında emekli oldum ve memur olarak geçen süremin tazminatını alamayacağım söylendi. Yurt dışında geçen 20 seneye yakın hizmetimin karşılığı olarak 20 bin TL ye yakın tazminat aldım. Halen Bakanlıkla mahkemem devam etmektedir. Soru 1: Yurtdışında sözleşmeli çalışıp, 657 ye tabi memur gibi kıdem tazminatı alınır mı? 2: Memur olarak geçen hizmet süresine kıdem tazminatı alabilir miyim?

  • Mart 17, 2013 tarihinde, saat 7:41 pm
   Permalink

   Memurluktan istifa ettiğiniz anda hizmetiniz 15 yıldan daha az olduğu için memur olarak geçen hizmet sürelerinize karşılık olarak emekli ikramiyesi alamazsınız. Çünkü, 5434 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinde yapılan değişklik bu şartı öngörüyor. Ayrıca, sözleşmeli personel olarak geçen hizmet sürelerinize karşılık olarak ödenen iş sonu tazminatının hesaplanmasında ise, aynı işte aynı süreyle Devlet memuru olarak çalışan bir kişiye ödenebilecek tutardan daha fazla tazminat alabilmeniz de mümkün değildir.

 • Şubat 28, 2013 tarihinde, saat 4:46 pm
  Permalink

  Önder Bey, iyi çalışmalar. Denizli İl Özel İdaresi 657 4b sözleşmeli personeliyim. Denizli Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde görevlendirmeli olarak çalışıyorum. Sosyal denge tazminatı alamıyorum. Sözleşmede yer alan “Kadrolu memur başka kurumda çalışıyorsa faydalanamaz” maddesine dayanarak bize (2 kişiyiz) vermiyorlar. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler…

  • Mart 17, 2013 tarihinde, saat 7:36 pm
   Permalink

   Tekrar Denizli İl Özel İdaresindeki görevinize dönmeden sosyal denge tazminatından yararlanamazsınız. Ayrıca, sözleşmenizde de göreviniz ile ilgili işler dışında çalıştırılamayacağınız yazıyor.

Yorumlar kapatıldı.